Balesetek, sérülések, elsősegély
Mivel a kutyák legtöbbsége elég aktív élőlény és egyszerűen lételemük a mozgás ezért szinte elkerülhetetlenek a balesetek. Szerencsére ezek ritkán végződnek komoly bajjal a legtöbbségük csupán ficam, rándulás apró seb vagy zúzódás. Természetesen az is előfordulhat azonnali állatorvosi beavatkozásra van szükség annak érdekében, hogy 1-1 szerv visszavonhatatlan károsodást ne szenvedjen vagy a kutyus el ne pusztuljon. Ilyenek például a hirtelen bénulás, csillapíthatatlan vérzés, eszméletvesztés, légzési nehézségek, törések, mérgezés gyanúja és a harapások okozta súlyos sebek. ezeken belül talán a kutyák közötti verekedései, a mérgezések és a gázolások okozzák a legtöbb gondot. Az is igaz, hogy az ilyen eseteket a gazda gyakran könnyen megelőzhetné. Az is igaz, hogy sajnos az okozza a bajt, hogy az igazán fontos, helyzetekben nincs a közelben állatorvos.:( Ilyenkor a gazdinak nem szabad bepánikolni hanem elsősegélyt kell nyújtani az állatnak. Sokszor ugyani a kutya élete múlhat rajta.Éppen ezért vegyünk sorra néhány beavatkozási módot:
Mérgezések
Mindenekelőtt fontosnak tartom felhívni a gazdik figyelmét arra, hogy soha ne tartsanak mérgező anyagokat olyan helyen ahol a kutya elérheti.!! Amennyiben a kutya mégis mérget nyel, némi szerencsével elkerülhetjük annak felszívódását ha azonnal meghánytatjuk a kutyát. Ennek leghatásosabb módja az ha kinyitjuk a száját kihúzzuk a nyelvét és lenyúlunk a torkára. A mérgezés tünetei attól függően változnak, hogy mennyi idő telt el azóta, hogy a kutya megette a mérget, illetve, hogy mennyit evett meg a kutya a méregből. A mérgezett kutya mozgása nyugtalan, mozgása bizonytalanná válik, görcsös rohamokat kaphat, kinyújtja lábait, teste megmerevedik. Különböző hirtelen ingerek /például érintés vagy zaj/ rendszerint kiválthatják, illetve fokozhatják ilyenkor a görcsös állapotokat. Bármilyen az ember szervezetére káros mérgező anyag már a jóval kisebb adagban is veszélyes lehet a kutya számára. Ha a kutya valamilyen maró hatású anyagot ivott / kénsav, sósav/ akkor ne hánytassuk meg hanem adjunk neki tejet nyers tojással. Az ilyet onnan ismerhetjük fel, hogy a lenyelésük után a kutyánál rövidesen erős gyomortáji fájdalom jelentkezik, erősen nyálzik, nehezen nyel. A maró savak roncsolást okozhatnak az ajkakon, a nyelven, a torkon, a nyelőcsövön, és a gyomorban. Amennyiben a maró anyag a kutya bőrére kerül, bő vízzel próbáljuk meg lemosni. Amikor az állatot a kórházba szállítjuk próbáljunk meg mintát vinni magunkkal a feltételezett mérgező anyagból.
Szívmasszázs
Amennyiben az eszméletlen és nem lélegző állat szívhangját nem halljuk és nem is érezzük a pulzusát sem akkor próbálkozhatunk szívmasszázzsal. Először a szívműködés szűnik meg majd leáll a légzés is. Éppen ezért a szívmasszázst a mesterséges lélegeztetéssel kombinálva kell alkalmazni. Fektessük a kutyát a jobb oldalára. Tegyük kezünket a szív tájékára, és hirtelen, erősen nyomjuk meg a mellkasát, de ne túl durván, nehogy a bordákat eltörjük. Az is igaz, hogy ha netán megsértjük a mellkast, az sem túlságosan nagy baj: a keringés megindítása mindennél fontosabb! Ezután szüntessük meg a nyomást, majd ismét nyomjuk össze az állat oldalát a szívtájékon. Ezt a műveletet percenként körülbelül 70-szer ismételjük meg. Fáradozásunkat akkor koronázza siker, ha előbb-utóbb érezzük az állat pulzusát. Mialatt a szívműködés megindításával próbálkozunk, igyekezzünk a kutyát kórházba szállítani. Soha ne számítsunk arra, hogy barátunk szakember segítsége nélkül is visszanyerheti eszméletét!
|